Välj en sida

Vandringspriser & Stipendier

SWB delar årligen ut en rad prestigefyllda vandringspriser i olika kategorier. Prisernas historia, som i många fall sträcker sig långt tillbaka i tiden, övrig information och vilka de tidigare pristagarna är kan du läsa om nedan.

Valörpokalen
skänktes 1982 av Stig Nordkvist, Örebro för att överlämnas som ett vandringspris till uppfödaren av årets bästa svenskfödda tävlingshäst i hoppning. Valör var en av sin tids främsta tävlingshästar i hoppning bl.a. OS-deltagare i Rom med Anders Gernandt som ryttare och var född hos prisets donator. Resultaten som ligger till grund för denna utmärkelse ska ha uppnåtts under närmast föregående tävlingsår.

Tidigare pristagare - Valörpokalen

Valörpokalen 1981-2018

1981 R. Ingemar Nydahl, Hassla, Skänninge Carat e. Jarramas 367 u. Cosette 5955 e. Santiago 228

1982 R. Ingemar Nydahl, Hassla, Skänninge Carat e. Jarramas 367 u. Cosette 5955 e. Santiago 228

1983 R. Ingemar Nydahl, Hassla, Skänninge Carat e. Jarramas 367 u. Cosette 5955 e. Santiago 228

1984 Stiftelsen Sveriges Avels- och Hästsportcentrum Flyinge Imperator 529 e. Gaspari 340 u. Donetta 6885 e. Biarritz 294

1985 Bengt Olsson, Lyngbyvägen 103-9, Kristianstad V 65 Shoot e. Utrillo 432 u. Trixie 9773 e. Toreador 418

1986 Sten Linell, V. Karaby nr. 24, Dösjebro Utina 12873 e. Utrillo 432 u. Pattie 7768 e. Rousseau 407

1987 Gösta Erlandsson, Tomelilla Corrogan e. Ganesco 503 u. Carola 8718 e. Hurricane xx

1988 Sten Linell, V. Karaby nr. 24, Dösjebro Utina 12873 e. Utrillo 432 u. Pattie 7768 e. Rousseau 407

1989 Bertil Nordkvist, Eggelstad nr. 6, Lövestad Up Road e. Maraton 600 u. Dansy 13080 e. Gondoljär 492

1990 Bertil Nordkvist, Eggelstad nr. 6, Lövestad Up Road e. Maraton 600 u. Dansy 13080 e. Gondoljär 492

1991 Ann och Lars Gustavii, Rödde farm, Blentarp Marcoville 04-81-3645 e. Irco Marco 662 u. Ballymena Park 12532 e. Menelek xx

1992 Ann och Lars Gustavii, Rödde farm, Blentarp Marcoville 04-81-3645e. Irco Marco 662 u. Ballymena Park 12532 e. Menelek xx

1993 Stiftelsen Sveriges Avels- och Häsportcentrum Flyinge Artist 765 e. Strauss 689 u. Damast 13531 e. Hartung 501

1994 Stiftelsen Sveriges Avels- och Hästsportcentum Flyinge Artist 765 e. Strauss 689 u. Damast 13531 e. Hartung 501

1995 Nils-Erik Hansson, Hägelåkrav., Målilla Corrmint 04-85-1985 e. Cortez 679 u. Col-Rawil 8787 e. Utrillo 432

1996 Nils-Erik Hansson, Hägelåkrav., Målilla Corrmint 04-85-1985 e. Cortez 679 u. Col-Rawil 8787 e. Utrillo 432

1997 Per Ullman, Utgärdet, Berg, Lammhult Feliciano 823 e. Irco Marco 662 u. Felicia 12859 e. Utrillo 432

1998 Per Ullman, Utgärdet, Berg, Lammhult Feliciano 823 e. Irco Marco 662 u. Felicia 12859 e. Utrillo 432

1999 Per Ullman, Utgärdet, Berg, Lammhult Feliciano 823 e. Irco Marco 662 u. Felicia 12859 e. Utrillo 432

2000 Per Ullman, Utgärdet, Berg, Lammhult Feliciano 823 e. Irco Marco 662 u.Felicia 12959 e. Utrillo 432

2001 Kristina Larsson, V. Ingersby, Rottneros Butterfly Flip (SWB) 04-91-2593 e. RobinZ 723 u. Baderna xx e. Moderne xx

2002 Kristina Larsson, V. Ingersby, Rottneros Butterfly Flip (SWB) 04-91-2593e. Robin Z 723 u. Baderna xx e. Moderne xx

2003 Kristina Larsson, V. Ingersby, Rottneros Butterfly Flip (SWB) 04-91-2593e. Robin Z 723 u. Baderna xx e. Moderne xx

2004 Kristina Larsson, V. Ingersby, Rottneros Butterfly Flip (SWB) 04-91-2593e. Robin Z 723 u. Baderna xx e. Moderne xx

2005 Kristina Larsson, V. Ingersby, Rottneros Butterfly Flip (SWB) 04-91-2593e. Robin Z 723 u. Baderna xx e. Moderne xx

2006 Erik Magnusson, Grevie, Båstad Nostradamus (SWB) 972 e. Nocturne 877 u. Sunjist xx 23884 e. Junius xx

2007 Helen och Tomas Sandström, Växjö Spender S (SWB) 1054 e. Silbersee 893 u. Carisma S 23607 e. Caretino

2008 Kristina Larsson, V. Ingersby, Rottneros Butterfly Flip (SWB) 04-91-2593 e. Robin Z 723 u. Baderna xx e. Moderne xx

2009 Tord Nilsson med familj, Sölvesborg Isaac (SWB) 04-96-3149 e Feliciano 823 u Ralmette 21820 e Ralmé Z 697

2010 Helen och Tomas Sandström, Växjö Spender S (SWB) 1054 e. Silbersee 893 u. Carisma S 23607 e. Caretino

2011 Springfield Showjumpers AB, Linderöd Glory Days 54-01-9102 e. Cardento 933 u. Diamond Glory 59-2-9584 e. Diamond Serpent

2012 Magnus Dyrendahl, Slöinge Lunatic (SWB) 04-98-2209 e. Landlord 849 u. Utriette 17843 e. Utrillo 432

2013 Magnus Dyrendahl, Slöinge Lunatic (SWB) 04-98-2209 e. Landlord 849 u. Utriette 17843 e. Utrillo 432

2014 Leif Nilsson, Vollsjö Ohlala (SWB) 04-04-2327 e. Orlando 96.10385 Stb u. Carrera (SWB) 28800 e. Cardento 933

2015 Leif Nilsson, Vollsjö Ohlala (SWB) 04042327 e. Orlando 96.10385 Stb u. Carrera (SWB) 28800 e. Cardento 933

2016 Tina Petersson-Lind Fibonacci (ex Fendi) (SWB) 04052245 e. For Feeling 1069 u. Tarusa 27661 e. Corland 89.9352 Stb

2017 Leif Nilsson, Vollsjö Ohlala (SWB) 04042327 e. Orlando 96.10385 Stb u. Carrera (SWB) 28800 e. Cardento 933

2018 Walltorp Lantbruks AB Hansson WL (SWB) 04083092 e. Hip Hop 1045 u. Indra WL (SWB) 04043078 e. Iowa 960 

Kristina Larsson har tilldelats Valörpokalen hela sex gånger för Butterfly Flip. Foto: Roland Thunholm

Gasparipokalen 
donerades 1984 också av Stig Nordkvist för att överlämnas till uppfödaren av årets främste svenskfödde tävlingshäst i dressyr. Gaspari var på sin tid en utomordentlig tävlingshäst i dressyr, SM- vinnare och OS- deltagare i Rom 1960 under Yngve Viebke och i Tokyo 1964 med Hans Wikne som partner. Han var också en utmärkt fadershingst. Resultaten som ligger till grund för denna utmärkelse ska ha uppnåtts under närmast föregående tävlingsår.
Tidigare pristagare - Gasparipokalen

Gasparipokalen 1983-2018

1983 Knut Nilssons sterbhus, Henninge, Höör Flamingo 481 e. Urbino 430 u. Joviala 6721 e. Jovial 369

1984 Knut Nilssons sterbhus, Henninge, Höör Flamingo 481 e. Urbino 430 u. Joviala 6721 e. Jovial 369

1985 Knut Nilssons sterbhus, Henninge, Höör Flamingo 481 e. Urbino 430 u. Joviala 6721 e. Jovial 369

1986 Knut Nilssons sterbhus, Henninge, Höör Flamingo 481 e. Urbino 430 u. Joviala 6721 e. Jovial 369

1987 Stiftelsen Sveriges Avels- och Hästsportcentrum Flyinge Herkules 504 e. Gaspari 340 u. Kalmia 6201 e. Heimdal 349

1988 Sam Poarp, Poarp, Lekeryd Chirac 611 e. Chagall 455 u. Cintra 9349 e. Cyrano 457

1989 Sam Poarp, Poarp, Lekeryd Chirac 611 e. Chagall 455 u. Cintra 9349 e. Cyrano 457

1990 Per Ivander, Trompesta, Tystberga Dante e. Duell 524 u. Limona 11342 e. Um Said xx

1991 Per Ivander, Trompesta, Tystberga Dante e. Duell 524 u. Limona 11342 e. Um Said xx

1992 Stellan Steinbach, Gullbergstorpet, Karlskrona Chapman 757 e. Chagall 455 u. Dorina 7192 e. Dorn 314

1993 Susanne och Nils Orrenius, Alvastra kungsgård, Ödeshög Tolstoy 701 e. Urbino 430 u. Bellevue 12413 e. Bordeaux 502

1994 Susanne och Nils Orrenius, Alvastra kungsgård, Ödeshög Tolstoy 701 e. Urbino 430 u. Bellevue 12413 e. Bordeaux 502

1995 Susanne och Nils Orrenius, Alvastra kungsgård, Ödeshög Tolstoy 701 e. Urbino 430 u. Bellevue 12413 e. Bordeaux 502

1996 Bollerups lantbruksinstitut, Tomelilla Amiral 764 e. Napoleon 625 u. Flamkella 11553 e. Flamingo 481

1997 Bollerups lantbruksinstitut, Tomelilla Amiral 764 e. Napoleon 625 u. Flamkella 11553 e. Flamingo 481

1998 Bollerups lantbruksinstitut, Tomelilla Amiral 764 e. Napoleon 625 u. Flamkella 11553 e. Flamingo 481

1999 Jan-Åke Olsson, Kullenhem, Askeröd, Hörby Bobby 896 e. Urbino 430 u. Martina 15559 e. Hertigen 505

2000 Ingrid Landrin, Stall Grytnäsgården, Skräddarbovägen 3 b, Avesta Cezar e. Cortez 679 u. Fayense e. Farnese 210380460

2001 Hans-Yngve Göransson, Dalhem, Fuglie, Trelleborg Briar 899 e. Magini 695 u. Charis 21695 e. Krocket 651

2002 Hans-Yngve Göransson, Dalhem, Fuglie, Trelleborg Briar 899 e. Magini 695 u. Charis 21695 e. Krocket 651

2003 Hans-Yngve Göransson, Dalhem, Fuglie, Trelleborg Briar 899 e. Magini 695 u. Charis 21695 e. Krocket 651

2004 Hans-Yngve Göransson, Dalhem, Fuglie, Trelleborg Briar 899 e. Magini 695 u. Charis 21695 e. Krocket 651

2005 Hans-Yngve Göransson, Dalhem, Fuglie, Trelleborg Briar 899 e. Magini 695 u. Charis 21695 e. Krocket 651

2006 Hans-Yngve Göransson, Dalhem, Fuglie, Trelleborg Briar 899 e. Magini 695 u. Charis 21695 e. Krocket 651

2007 Hans-Yngve Göransson, Dalhem, Fuglie, Trelleborg Briar 899 e. Magini 695 u. Charis 21695 e. Krocket 651

2008 Hans-Yngve Göransson, Dalhem, Fuglie, Trelleborg Briar 899 e. Magini 695 u. Charis 21695 e. Krocket 651

2009 Hans-Yngve Göransson, Dalhem, Fuglie, Trelleborg Briar 899 e. Magini 695 u. Charis 21695 e. Krocket 651

2010 Britta-Stina Eriksson, Flenmo, Mellösa Max 04-95-6015 e. Master 850 u. Aperitiffa e. Alpen Fürst 517

2011 Inger Persson, Ystad Mac Brian 04-97-1184 e. Briar 899 u. Brazanja (5) 15039 e. Brabant 448

2012 Marie och Olle Bjernick, Stall Hulta, Sjöbo Toy Story 04-00-3304 e. Come Back II DVH 560 u. Cessna (46) 04-95-1477 e. Concorde 84.4140 Stb

2013 Marie och Olle Bjernick, Stall Hulta, Sjöbo Toy Story 04-00-3304 e. Come Back II DVH 560 u. Cessna (46) 04-95-1477 e. Concorde 84.4140 Stb

2014 Marie och Olle Bjernick, Stall Hulta, Sjöbo Toy Story 04-00-3304 e. Come Back II DVH 560 u. Cessna (46) 04-95-1477 e. Concorde 84.4140 Stb

2015 Marie Haward, Fågelvik, Östra Torp, Smygehamn Deja (SWB) 28710 e. Silvano 1047 u. Donellie (SWB) 04003140 e. Don Schufro DVH 690

2016 Marie Haward, Fågelvik, Östra Torp, Smygehamn Deja (SWB) 28710 e. Silvano 1047 u. Donellie (SWB) 04003140 e. Don Schufro DVH 690

2017 Marie Haward, Fågelvik, Östra Torp, Smygehamn Deja (SWB) 28710 e. Silvano 1047 u. Donellie (SWB) 04003140 e. Don Schufro DVH 690

2018 Marie Haward, Fågelvik, Östra Torp, Smygehamn Deja (SWB) 28710 e. Silvano 1047 u. Donellie (SWB) 04003140 e. Don Schufro DVH 690


Ilusterpriset
tillkom samma år som Gasparipokalen,1984, och är en sexkantig silvertallrik framtagen av den berömde silverdesignern Wiven Nilsson i Lund. Det var SWB själva som införskaffade detta vandringspris för att uppfödaren av främsta tävlingshäst i fättävlan skulle bli jämställd med de övriga pristagarna. Prisets namn var redan från början givet, OS- vinnaren 1956 i fälttävlan var som bekant just Iluster, som Petrus Kastenman lotsade fram till guldmedaljen. 1983 års tävlingssäsong var den första där priset kom att utdelas. Resultaten som ligger till grund för denna utmärkelse ska ha uppnåtts under närmast föregående tävlingsår.
Tidigare pristagare - Illusterpriset

Ilusterpriset 1983-2018

1983 Carin Åberg, Hov, Skänninge Joel e. Jovial 369 u. Sombra 8239 e. Rote Boldt 425

1984 Elisabeth Staël von Holstein, Tiarp, Halmstad Isolde (13) 12801 e. Inge 531 u. Sofi 10522 e. Sombrero 411

1985 Birgitta och Bo Österlund, Björkelund, Falköping Trixi 13868 e. Marino 554 u. Izarra 8223 e. Varolio 263

1986 Birgitta och Bo Österlund, Björkelund, Falköping Trixi 13868 e. Marino 554 u. Izarra 8223 e. Varolio 263

1987 Jan Pehrson, Linköping Up to Date e. Unikum 429 u. Pomona e. Hartlake xx

1988 Kerstin och Bo Helander, Svista säteri, Brottby Bernhardino e. Cyrano 457 u. Bianca 12444 e. Lord Winter xx

1989 Kerstin och Bo Helander, Svista säteri, Brottby Bernhardino e. Cyrano 457 u. Bianca 12444 e. Lord Winter xx

1990 Maj-Lis Jeppsson-Marttorp, Hildesborg, Trelleborg Croydon e. Kaliber 574 u. Cazzandria xx 9064 e. Hurricane xx

1991 Helene Drennow, Piletorp, Henninge, Höör Lakej e. Labrador 488 u. Duneurte II e. Utrillo 432

1992 Ethel Halldin, Mon, Vetlanda Hilly Trip xx e. Hills Double xx u. Tripaway xx e. High Flown xx

1993 Ingalill Askling, Offerby västergård, Motala Early Puritan e. Osterglanz xx 803 u. Flame 13388 e. Rote Boldt 425

1994 Jonas Hugosson, Skogvaktargården. Vårgårda Corall e. Cyrill 523 u. Coleur e. Tammer Fors xx 807

1995 Marita Hjers-Andersson, Ryd, Gånghester Hector T 04-87-1637e. Bonaparte 566 u. Tekla 16382 e. Ceylon 454

1996 Karin Novén-Mattisson, Osby, Hörby Lafayette 04-86-1123 e. Labrador 588 u. Isette 13081 e. Iran 533

1997 Karin Novén-Mattisson, Osby, Hörby Lafayette 04-86-1123 e. Labrador 588 u. Isette 13081 e. Iran 533

1998 Fam. Algotsson, Körningsven, Läckeby Robin des Bois 04-89-2152 e. Robin Z 723 u. Princess Fair 20317 e. Prince Fair xx

1999 Fam. Algotsson, Körningsven, Läckeby Stand By Me 04-90-4674 e. Stanford 687 u. Princess Fair 20317 e. Prince Fair xx

2000 Fam. Andler, L. Beddinge, Klagstorp Amaretto 04-90-5068 e. Koncerz xx 799 u. Strega 24772 e. Napoleon 625

2001 Arne Marttorp, Noranäs, Trelleborg Karuso 04-93-2315 e. Krocket 651 u. Just Splendid xx 21018 e. John Splendid xx

2002 Arne Marttorp, Noranäs, Trelleborg Karuso 04-93-2315 e. Krocket 651 u. Just Splendid xx 21018 e. John Splendid xx

2003 Arne Marttorp, Noranäs, Trelleborg Karuso 04-93-2315 e. Krocket 651 u. Jusat Splendid xx 21018 e. John Splendid xx

2004 Margareta Algotsson, Körningsven, Läckeby My Fair Lady 23006 e. Testarossa 784 u. Princess Fair 20317 e. Prince Fair xx

2005 Arne Marttorp, Noranäs, Trelleborg Karuso 04-93-2315 e. Krocket 651 u. Just Splendid xx 21018 e. John Splendid xx

2006 Fillinge Förvaltnings AB, Linköping Keymaster xx e. Eighty Eight Keys xx 821 u. Maria Luzia 26609 e. Stradavinsky xx

2007 Rogstad Distr. och Stall HB, Eva Albert, Strömstad Better I Do It 04-93-6065 e. Billion xx u. Concita e. Cornelscourt xx

2008 Margareta Algotsson, Körningsven 115, Läckeby Stand By Me 04-90-4674 e. Stanford 687 u. Princess Fair 20317 e. Prince Fair xx

2009 Margareta Algotsson, Körningsven 115, Läckeby Stand By Me 04-90-4674 e. Stanford 687 u. Princess Fair 20317 e. Prince Fair xx

2010 Margareta Algotsson, Körningsven 115, Läckeby Stand By Me 04-90-4674 e. Stanford 687 u. Princess Fair 20317 e. Prince Fair xx

2011 Tord Bonde, Bosjökloster, Höör Colombo 04-94-3860 e. Eighty Eight Keys xx 821 u. Colette e. Concarneau 522

2012 Margareta Algotsson, Körningsven 115, Läckeby Wega (SWB) 04-01-3414 e. Irco Mena 763 u. La Fair 25359 e. Labrador 588

2013 Familjen Andersén, Anderséns Fälttävlanscentrum, Odensbacken Herta (F. 4) (SWB) 04-02-1607 e. Cortus 920 u. Herica (F. 4) 26220 e. Krius xx 906

2014 Nils Larsson, Värpinge nr. 11, Lund  Alexander (SWB) 04-03-1561 e. New Balance 971 u. Carinette (F. 3) 16659 e. Kaliber 574

2015 Kamilla Kreffe, Helsingborg Fernet af Kreffe (SWB) 04013219 e. Campari M 981 u. Menuette II (32) (SWB) 24437 e. Electro 778

2016 Margareta Algotsson, Läckeby Fairnet (SWB) 04062140 e. Feliciano 823 u. Fairlisia (SWB) 29134 e. Dalby Jaguar xx 830

2017 Tun Albertson, Trelleborg Focus Filiocus (SWB) 04073084 e Feliciano 823 u Blue Bells xx 28447 e Be My Chief xx

2018 Miki och Per Josefsson Allan V (SWB) 04071302 e. Lucky Point HE (SWB) 1121 u. Alice G (8) (SWB) 28253 e. Irco Mena 763


Riksstoutställningen för treåriga diplomston

Redan från starten 1928 arbetade Avelsföreningen för Svenska Varmblodiga Hästen (ASVH, numera SWB) för att avelsdjur och unghästar skulle visas på utställningar. Ofta hölls dessa på Flyinge i Skåne men även andra orter och landskap nämns i protokollen. I slutet av 1950-talet blev Rosenlundsfältet i Jönköping ett centrum för mässor. Från 1961 heter organisationen Elmia och ASVH blev en årlig deltagare i dessa Jord- och Skogsbruksmässor. 1970 blev utställningen på Elmia för 3-åriga ston en Riksutställning dit varje län fick skicka representanter. Benämningen Elmia-sto är fortfarande ett begrepp trots att sista riksutställningen där hölls 1998. Under flertalet år ägde Riksstoutställningen rum i juni i samband med Strömsholms-tävlingarna. Mellan 2012 och 2014 delades Riksutställningen upp och arrangerades på tre platser i landet. Utställningarna genomfördes under samma helg och med samma domarteam men med egna resultatlistor. Direkt efter helgen utsåg domarteamet vilka ston som skulle tilldelas Kungakannan och Hornsundspokalen. Prisutdelningen skedde i samband med Svenskt Avel och Sportchampionat på Flyinge. Sedan 2015 genomförs Riksstoutställningen i samband med Breeders Trophy på Flyinge.

Kungakannan 1901 skänkte kung Oscar II denna kanna till Kapten Carl Gustav Bredberg för dennes insatser för den svenska hästaveln. Vid Avelsföreningens 50-årsjubileum 1978 hedrades föreningen med denna släktklenod av fru Ruth Brenner med orden: ”Må denna kanna även i fortsättningen glädja och stimulera svensk hästavel. Mottag den som ett vandringspris. Uppsatt för att årligen överlämnas till uppfödaren av landets bästa, visade 3-åriga sto”. Från och med 2002 går ”Kungakannan” till Riksstovinnaren i gångarter.

Hornsundpokalen
Vandringspriset Hornsundspokalen som tilldelas vinnaren av Rikssto i hoppning, skänktes 2002 till SWB av Madeleine Bratt, numera gift Mörner. Pokalen hade tidigare tillhört hennes styvfar Conrad Ekman på Bjärka-Säby i Östergötland. På pokalens fot står ” Hultsbruks Hederspris länslantbruksmötet i Skänninge 1929. Conrad Ekmans far, Oscar Ekman, hade ardenneruppfödning i stor skala och deltog med flera hästar i den välbesökta utställningen,
vars katalog upptog 229 namn.

Tidigare pristagare - Kungakannan & Hornsundpokalen

Kungakannan och Hornsundspokalen

1970 Elmia
 Variette 8007, Ingvar Henriksson, Staffanstorp

1971 Elmia
 Miss Kenda 8292, Sture Bengtsson, Marieholm

1972 Elmia
Carmona 8781, Mari-Ann, Håkan Barkevall, Ljungbyholm

1973 Elmia
Convallaria 10388, Mari-Ann, Håkan Barkevall, Ljungbyholm

1974 Elmia
 Zorri 9658, Johan Johannsen,Södra Sandby

1975 Elmia
Erbfin 10303, Bo Jönsson, Simrishamn

1976 Elmia
Norma 10898, Bertil Sonesson, Höganäs

1977 Axvall
Roberta 12272, Eva Mustad, Kungsbacka

1978 Elmia
Sandra (F.2), Kungakannan Erik Nilsson, Moheda

1979 Elmia
Falsett 12670, Kungakannan Karl-Anders Olsson, Fjälkinge

1980 Elmia
Cavaletti (20), Kungakannan Mari-Ann, Håkan Barkevall, Ljungbyholm

1981 Elmia
Kotiljong (32), Kungakannan Hans-Göran Persson, Skivarp

1982 Elmia
Pira (5), Kungakannan Gunnar Larsson, Gualöv

1983 Mantorp
Paulina (5), Kungakannan Gunnar Larsson, Gualöv

1984 Elmia
Gazinda 15635, Kungakannan Åke-Bertil Jönsson, Simrishamn

1985 Elmia
Hetitt (45), Kungakannan Nils H. Bouveng, Vetlanda

1986 Elmia
Uarda II (31), Kungakannan Birgitta & Torsten Hansson, Lund

1987 Falsterbo
Andora (8), Kungakannan Göran Hedin, Sösdala

1988 Elmia
Nabrina 18280, Kungakannan Birgitta Larsson, Dalby

1989 Elmia
Loraja (F.2) , Kungakannan Lennart Söderlind, Kristianstad

1990 Elmia
Edelweiss 20250, Kungakannan Karl-Anders Olsson, Fjälkinge

1991 Elmia
Nita 21026, Kungakannan Marianne Nilsson, Skurup

1992 Elmia
Latrixa 20981, Kungakannan Folke Erlandsson, Svalöv

1993 Elmia
Baccara 21806, Kungakannan Pia och Per Runesson, Ängelholm

1994 Elmia
Delilah (F.2), Kungakannan Flyinge AB, Flyinge

1995 Elmia
Maradonna 24014, Kungakannan Karl-Anders Olsson, Fjälkinge

1996 Elmia
Bisazz, Kungakannan Gräppås gård, Vallda

1997 Elmia
Olympia 24407, Kungakannan Lena & Kurt-Arne Hansson, Eslöv

1998 Flyinge
Blombergs Sorbina, Kungakannan, Christel & L-G Blomby, Ljungbyhed 
Celest, Bästa hoppsto  Ingrid Jörgensson, Kristianstad

1999 Flyinge
Delphi (F.2), Kungakannan Flyinge AB, Flyinge 
Magig Feeling, Bästa hoppsto Sisse Sejrbo, Klippan

2000 Flyinge
Zeiga (1), Kungakannan Ann-Christine Larsson, Gualöv
Comtessa, Bästa hoppsto  Christina Öjerklind, Hökerum

2001 Strömsholm,
Era TP
Kungakannan Team Piaff, Hasslarp
Jinni, Bästa hoppsto  Kenneth Andreasson, Lindås

2002 Strömsholm
Synovia(36) Kungakannan Lena Nyström, Genarp
Winjette (23) Hornsundspokalen  Ossi Nilsson, Grödinge

2003
Strömsholm, Gicea (16), Kungakannan Ann och Torsten Pehrsson, Hörby
Quillabamba J, Hornsundspokalen  Jovial AB, Västerås

2004 Strömsholm
Soraya SD, Kungakannan Hanna Walfridsson, Torsby
Cabriolet, Hornsundspokalen Malin Lindell, Hudiksvall

2005 Strömsholm
Istrea (16), Kungakannan Ann & Torsten Pehrsson, Hörby
Sangria (1), Hornsundspokalen  Kerstin & Inge Danielsson, Köpingsvik

2006 Strömsholm
Syncytia (36), Kungakannan Lena Nyström, Genarp
Quite A Miss Y (36), Hornsundspokalen  Ingegerd Halvarsson, Kisa

2007 Strömsholm
Basilika (F.1) Kungakannan Emma Mattisdotter, Sundborg
Joyful, Hornsundspokalen  Leif Medin, Mariestad

2008 Strömsholm
My Princess, Kungakannan Anita Rosnter, Fjärdhundra
Anjou T (23), Hornsundspokalen Olle Olsson, Tvååker

2009 Strömsholm
First Love, Kungakannan European Dressage Design, Stillingsön 
Charmante Rökärr, Hornsundspokalen Stall M & B Goertz, Järfälla

2010 Strömsholm
Karisma (1), Kungakannan Bertil Andersson, Bjuv
Spitfire 04071755, Hornsundspokalen Tiina och Johan Becker, Valdemarsvik

2011 Strömsholm
Evita for U Kungakannan Ugglarps Gård AB, Ängelholm
Corlenta Gold Hornsundspokalen  Depositum AB, Kolmården

2012 Flyinge
Kemely (37), Kungakannan Anette Syrén, Oskarshamn
Star of Space JBP (73), Hornsundspokalen Charlotte Frithiof o Tim Ahlin, Norrköping

2013 Flyinge
Gandesa MW, Kungakannan Christina Börjesson, Västerås
Kerstin, Hornsundspokalen  Maria Bergman, I M Bergholtz, Matfors

2014 Flyinge
Romeona (36), Kungakannan, Ann-Sofie Lilja, Oviken 
Pauline F, Hornsundspokalen, Tove & Åsa Malmäng Pohl, Alvhem

2015 Flyinge
Diod (F. 2), Kungakannan, Per-Arne Persson, Västra Torup 
Capricornia Gold, Hornsundspokalen, Depositum AB, Kolmården

2016 Flyinge
Florence VH (31), Kungakannan, Birgitta & TorstenHansson & Västra Hoby Stuteri, Lund
Zilensia, Hornsundspokalen,  Håkan Jansson, Stockholm

2017 Flyinge
Tesla (36), Kungakannan  Monica Müller, Smålandsstenar 
Sweet Sandra (F .2), Hornsundspokalen Rita Alisdotter, Genarp

2018 Flyinge
Vesicula, Kungakannan Lena Nyström, Genarp
Strawberry Daiquiri, 
Hornsundspokalen Monica & Sara Nilsson

Strawberry Daiquiri (SWB), vinnare av Hornsundspokalen 2018. Foto: Roland Thunholm

Nils Tatis Anderssons Pris till framstående sto

En prisfond har skänkts till SWB av Nils Tatis Andersson, Lund. Ur denna utdelas varje år ett hederspris.
”Maria och Jöns Anderssons samt Clara och Nils T. Anderssons prisfond för halvblodsavelsdjur” skänkt 1985 av Nils Tatis Andersson, Lund för att utdelas till bästa stoet inom svensk avel för varmblodiga hästar.
Tidigare pristagare - Nils Tatis Anderssons Pris
Familjen Tatis Anderssons hederspris till ett i svensk avel framstående sto 1985-2017

1985 Stiftelsen Sveriges Avels och Hästsportcentrum Flyinge Kalmia 6201 e. Heimdal 349 u. Katja 3791

1986 Bengt W. Borg, Håstadmölla, Lund Josephine 8620 e. Juan 370 u. Diana 5883

1987 Ingvar Henriksson, Hemmestorp, Staffanstorp Efrodite 6211 e. Frondeur 333 u. Edelweiss 5530

1988 Stiftelsen Sveriges Avels och Hästsportcentrum Flyinge Hetty 7733 e. Drabant 315 u. Haifa 6315

1989 Gotthard Jönsson, Revinge nr. 8, Södra Sandby Arabella 8319 e. Abbé 435 u. Dolly 6909

1990 Karl-Anders Olsson, Olsgård, Fjälkinge Lisette 8749 e. Immer 359 u. Liselott 7751

1991 Bollerups lantbruksinstitut, Tomelilla Flamkella 11553 e. Flamingo 481 u. Lankella 8714

1992 Roland Nordqvist, St. Hagebytorp, Vadstena Naritza 12921 e. Bordeaux 502 u. Nathalie 10016

1993 Birgitta och Erling Ericsson, Solliden, Väröbacka Aniana 10497 e. Urbino 430 u. Jeanette 7032

1994 Hans Andersson, Maglarp, Trelleborg Lyran 9605 e. Rockad 406 u. Loranga 6328

1995 Erik Johansson, Nyhem, Molleröd, Vollsjö Perlemo 10821 e. Flamingo 481 u. Polly 6514

1996 Axel Strömbeck, Brösarp, Vollsjö Doriette 10900 e. Lansiär 377 u. Dianette 9165

1997 Hans-Göran Persson, Möllerup, Skivarp Kotiljong 13577 e. Hartung 501 u. Tarantella 9143

1998 Anders Carlsson, Palsgård, Skänninge Carola 10639 e. Orkan 444 u. La Sombra 5746

1999 Margareta Algotsson, Körningsven, Läckeby Princess Fair 20317 e. Prince Fair xx u. Pandora 9727

2000 Ester och Karl-Erik Jönsson, Maltesdal, Flyinge Bristol Cream 13548 e. Kew Gardens xx u. Bragansa 9664

2001 Per-Arne Persson, Klemedstorp, Tyringe Marlén 17568 e. Mowgli 637 u. Romance 10343

2002 Kerstin och Tomas Lindberg, Stall Fontana, Hjälteby Drava 19592 e. Anart 583 u. Donna 9901

2003 Per-Christer Bengtsson, Gyllebo gård, Genarp Czardas 22798 e. Ciceron 456 u. Princesse 7738

2004 Mikael Larsson, Glivarp, Hammenhög Swing 19303 e. Swift 690 u. Gazbina 8728

2005 Ann och Torsten Pehrsson, Kilhult, Hörby Nicea 21730 e. Urbino 430 u. Idea 15565

2006 Lars-Åke Ramberg, Klockaregården, Ö. Strö, Eslöv Dimona 17439 e. Swift 690 u. Danella 12083

2007 Gunhild och Hans-Göran Persson, Möllerup, Skivarp Mazurka (32) (SWB) 24021 e. Electro 778 u. Kotiljong (32) 13577 e. Hartung 501

2008 Maria och Sven-Erik Larsson, Västanbytorps stuteri, Fjugesta Costa Rica H (SWB) 25049 e. Carthago 210021987 u. Marriott H 23145 e. Mowgli 637

2009 Anette Carlsson, Stall Damino HB, Ystad Amina (55) (SWB) 22808 e. Amiral 764 u. Sabina (55) (SWB) 18437 e. Stanford 687

2010 Siri och Anders Hansson, Perstorp Catja (36) (SWB) 17505 e. Leopard 590 u. Cilla (36) 10941e. Lansiär 377

2011 Ulrika Jacobs, Grums Bettina (SWB) 24713 e. Bernstein 761 u. Ballerina 16448 e. Marino 554

2012 Gränsbo Stuteri, Ängelholm Ballerina (SWB) 24034 e. Bernstein 761 u. Dancing Lady xx 18031 e. Toe Hold xx

2013 Agneta Tegnér, Klågerup Barracuda (SWB) 24884 e. Cortez 679 u. Barcelona H 22915 e. Leuthen I 825

2014 Sisse Sejrbo, Klippan Magic Feeling (SWB) 24866 e. Ahorn 82.009 Stb u. Ami 14553 e. Anart 583

2015 Anders Nilsson, Skivarp Coritza N (32) (SWB) 27318 e. Cortez 679 u. Zolé (32) 15014 e. Utrillo 432

2016 Susanne Wallentinsson, Sandsjöfors Tarusa 27661 e. Corland 89.9352 Stb u. Darusa 85.7269 Stb e. Nimmerdor 147 Stb

2017 Per-Arne Persson, Västra Karup Delight (F. 2) (SWB) 26813 e Don Schufro DVE 690 u Marlén (F. 2) (SWB) 17568 e Mowgli 637


Gunnar Henrikssons minnesfond

Varje år delar SWB ut ett stipendium ur Gunnar Henrikssons Minnesfond för att uppmuntra en Ung SWB-medlem som har engagerat sig i föreningen och varit med och främjat hästnäringen. Stipendiet består av en minnesplakett och en summa på 5000 kronor.

Gunnar Henriksson var en välkänd profil i hästsverige, i alla fall bland de lite äldre, och han gick bort i november år 2007. SWB har en förhoppning om att Gunnars minne ska leva vidare genom att instifta en speciell stipendiefond. Tanken är att stipendiet ska tilldelas yngre personer, för Gunnar Henriksson månade mycket om återväxten inom hästvärlden.
Redan 1959 började Gunnar arbeta med stamboken på uppdrag av Sveriges Stuteribokstyrelse. Från och med 1967 fördes stamboken av ASVH och den döptes då om till Riksstambok för Svenska Varmblodiga Hästen. Långt efter att Gunnar uppnådde pensionsåldern arbetade han regelbundet vidare med dessa frågor.
Det var just detta mångåriga arbete som var grunden till Gunnar Henrikssons förmåga att i alla detaljer informera om avelslinjer. Han fanns alltid på plats vid olika avelsarrangemang för att berätta om vilka avelslinjer som haft betydelse för utvecklingen av den enskilda individen. Ingen fråga var så betydelselös att inte Gunnar Henriksson hade ett relevant svar oavsett om det gällde hingstar eller ston.
Särskilt intressant för uppfödare har varit, inte bara hans arbete med stamboken, utan också hans stora arbete med att identifiera de stofamiljer som varit verksamma i Sverige. Ett arbete som SWB tänker fortsätta att vårda och uppdatera.

Tidigare pristagare - Gunnar Hennrikssons minnesfond
Tidigare stipendiater:

2010: Ann-Charlotte Cadier

2011: Alexandra Prahl

2012: Agnes Persson

2013: Gabriella Lynghed

2014: Emmy Leander

2015: Fanny Markström

2016: Agnes Mårs & My Håkansson

2017: Rebecca Rostedt

2018: Johan Ellenrieder

faperplace.com