fbpx
Välj en sida
SWB och Svenska Ridsportförbundet har nominerat de unga dressyrhästar som är aktuella för unghäst-VM i dressyr. Jan-Ove Olsson, SWB, och dressyrens förbundskapten Bo Jenå, har nominerat åtta 5-åriga, åtta 6-åriga och sju 7-åriga hästar till unghäst-VM i dressyr 25-29 augusti i Verden, Tyskland.

Femåringar

Bailando GJ – Stephanie Wretmo
(e. Fairway u. La Rochelle ue. Chapman, uppf. Gustaf Johansson, äg. Anna Eriksson & Björn Andersson)

Delecto QRE – Pernilla Jennesäter
(e. Zaladin MI u. Dittrich ue. Don Charly, uppf. Christian Påhlsson, äg. Christina Burtshoff Asp)

Diploid – Vendela Eriksdotter Rubin
(e. Hesselhöj Donkey Boy u. Theca ue. Topaasch, uppf. Lena Nyström, äg. Stockholm Ridsport AB)

Danzer – Lina Dolk
(e. Clever Hill Q u. Danza ue. Richfield, uppf. Eva McCarthy – Berg, äg. Birgitta Stedtlund)

Furstepoppel – Emma Ahlberg
(e. Total Hope u. Flora Isadora ue. Sohn der Sonne, uppf. Anita & Per- Erik Månsson, äg. Åsa Antelli Andersson & Helena Widell)

Maracanã – Anna Österberg
(e. Van Vivaldi u. Chikoria ue. Calino, uppf & äg. Anna Österberg

Moretti Weltino – Ida Küchenmeistern Nordenberg
(e. Dante Weltino OLD u. Red Manoue ue. Master, uppf. Kerstin & Lars Svenstrup, äg. Charlotte Haid Bondergaard & Dan Nordenberg)

Stradivariuz – Jennifer Svensson
(e. Sibelius u. Ibizza ue. De Niro, uppf & äg. Philippa Magnusson)

Sexåringar

Bella J – Isabelle Serrander
(e. Benetton Dream FRH u. Liberty ue. Londonderry, uppf & äg. Helena Andersson)

Bergsjöholms Arezzo – Denise Ljungkvist
(e. Fürstenball u. Via Veneto ue. Epson, uppf & äg. Marita Strauch, Stall Bergsjöholm)

Chantelle – Josefina Larsson
(e. Johnson u. Chablis ue. Prestige VDL, uppf. Josefine Rydholm, äg. Josefina Larsson)

First Lady VH – Jacob Nörby Sörensen
(e. Fürstenball u. Cashmira VH ue. Cashmir, uppf. Västra Hoby Stuteri AB, äg. Lexner-Jonsson Rid AB)

Fontanell – Anita Roslund
(e. Fürstenball u. Allerfeinste ue. Ampere, uppf. Lena Nyström, äg. Anita & Mats Roslund)

Quercus 1415 – Yvonne Österholm (FIN)
(e. Quaterback u. Delight ue. Don Schufro, uppf. Per-Arne Persson, äg. Yvonne Österholm)

Rima – Eva Fahlbrink
(e. Skovens Rafael u. Queen ue. Quaterback, uppf. Lena Nyström, ue. Eva Fahlbrink)

Söråseles Amber – Ida Hellström
(e. Ampere u. French Rose ue. Fürst Heinrich, uppf & äg. Stall Söråsele AB)

Sjuåringar

Astrakan – Ida Viljanen
(e. Ampere u. Stilett ue. Sir Bedo, uppf. Anneli Gonner, äg. Cecilia Viljanen)

Bowmore VH – Sandra Sterntorp
(e. Skovens Rafael u. Uarda V VH ue. Akribori, uppf. Torsten Hansson Häst AB, äg. Västra Hoby Stuteri AB)

Buskhagas Dasras – Filippa Norrman
(e. Desperado u. Buskhagas Zaafira ue. Blue Hors Zack, uppf. Buskhaga HB, äg. Kattis Ridcenter AB)

Demand 1344 – Yvonne Österholm (FIN)
(e. Ampere u. Delight ue. Don Schufro, uppf & äg. Per-Arne Persson)

Golden Eye – Rebecka Knutsson
(e. Everdale u. For your eyes only ue. Chirlon, uppf & äg. Marie Knutsson

Springbank II VH – Yara Reichert (GER)
(e. Skovens Rafael u. De la Reinee VH ue. De Niro, uppf. Västra Hoby Stuteri AB, äg. Yara Reichert)

Zenit – Mia Runesson
(e. Zuidenwind u. La Bohème ue. Don Schufro, uppf & äg. Gränsbo Stuteri

Quercus 1415 och Yvonne Österholm är ett av de ekipage som nominerats till unghäst-VM i dressyr. Foto: Cicci Hallqvist