fbpx
Välj en sida

De ekipage som ska representera SWB i Unghäst-VM i Ermelo är nu uttagna. Uttagningskommittén bestående av Bo Jenå, Svenska Ridsportförbundet, och Jan-Ove Olsson, SWB, tog beslut under tävlingarna i Falsterbo där nominerade ekipage visade upp sig med flera framstående ritter.

–  Uttagningen är en sammanvägning av hur ekipagen har visat sig under hela året och vi försöker se så att formkurvan pekar åt rätt håll, något som alltid är en avvägning med dessa unga hästar. De hästar som är uttagna svarar väl upp emot att representera den svenska dressyruppfödningen och vi ser verkligen fram emot att få se dessa hästar i Ermelo, säger Jan-Ove Olsson, en av beslutsfattarna i uttagningskommittén.

Nu kommer alla uttagna hästar att vetcheckas och om ett par veckor träffas alla svenskbaserade ekipage för programträning tillsammans med Jan-Ove. Den 2-5 augusti går mästerskapet av stapeln i Ermelo, Holland.

Uttagna hästar:

Femåriga hästar

Athena (SWB)
e. Tailormade Temptation u. Miami (5) ue. Master
Uppf och äg: Christina Olsson, Hipponews KB
Ryttare: Rebecca Mauléon

Bergsjöholms Valbonne (SWB) 1376
e. Blue Hors Zack u. Via Veneto (F.2) ue. Epson
Uppf och äg: Marita Strauch, Stall Bergsjöholm
Ryttare: Emelie Brolin

Notting Hill TH (SWB)
e. Floricello u. Donna ue. Donnerhall
Uppf: Agneta Herslow och Christian Hansson
Äg: Hannell Dressage Stable AB
Ryttare: Marina Mattsson

Shizeido GJ 1378
e. Sezuan u. Zalsa (F.2) ue. Danzas
Uppf: Gustaf Johansson
Äg: Madelene Engelke
Ryttare: Madelene Engelke

Reserv:
Darthula VH (SWB)
e. Dalwhinnie u. Colette VH (31) ue. Corrado WL
Uppf och äg: Västra Hoby Stuteri AB
Ryttare: Sandra Sterntorp

Sexåriga hästar

Astoria (SWB)
e. Sir Donnerhall II u. Aquarell ue. Quaterback
Uppf och äg: Christina Olsson, Hipponews KB
Ryttare: Jeanna Högberg

Diod (SWB)
e. Ampère u. Delight (F.2) ue. Don Schufro
Uppf och äg: Per-Arne Persson
Ryttare: Yvonne Österholm

Hilus MHB (SWB)
e. Johnson u. Lietske ue. Don Primero
Uppf och äg: Madeleine Karlsson & Fredric Spång
Ryttare: Mikaela Alderin Danielsson

Total Hope 1307
e. Totilas u. Weihegold ue. Don Schufro
Uppf: Christine Arns-Krogmann
Äg. PS Flyinge & Partners
Ryttare: Pernilla André Hokfelt

Sjuåriga hästar

Dorina (SWB)
e. Belissimo M u. Davina (F.2) ue. Don Schufro
Uppf och äg: Per-Arne Persson
Ryttare. Yvonne Österholm

Macacho (SWB)
e. Maserati ue. Camelia (59) ue. Camaro M
Uppf: Jeanette Joelsson & Per Jansson
Äg: Equiettan AB
Ryttare: Ebba von Essen

Romeona (SWB)
e. Blue Hors Don Romantic u. Briona (36) ue. Briar
Uppf: Ann-Sofie Lilja
Äg: Martin Ågevall/ Ågevall Dressyr & Lejondals Gård
Ryttare: Martin Ågevall

Rudolph (SWB)
e. Zuidenwind u. Rozette ue. Rosevelt
Uppf och äg: Britt-Marie H-Ivarsson
Ryttare: Britt-Marie H-Ivarsson

Reserv:
Corona (SWB)

e. Connaiseur u. Contura (11) ue. Weltman
Uppf: Jeppe Börjesson, Stall Hallhagen
Äg: Nina Dahlheim
Ryttare: Linn Larsson

 

STORT GRATTIS TILL UTTAGNA EKIPAGE!