fbpx
Välj en sida

Uttagningskommitén bestående av Bo Jenå Svenska Ridsportförbundet och Jan-Ove Olsson, SWB har nu nominerat dressyrhästarna som kan komma att få representera Sverige på unghäst.VM.  Efter Falsterbo den 17 juli tas den slutgiltiga truppen ut.

Unghäst-VM 2018 arrangeras i Ermelo, 2-5 augusti. De nominerade är:

Femåriga hästar

Athena (SWB)
e. Tailormade Temptation u. Miami (5) ue. Master
Uppf och äg: Christina Olsson, Hipponews KB
Ryttare: Rebecca Mauléon

Bergsjöholms Valbonne (SWB) 1376
e. Blue Hors Zack u. Via Veneto (F.2) ue. Epson
Uppf och äg: Marita Strauch, Stall Bergsjöholm
Ryttare: Emelie Brolin

Conde Nord 1347
e. Charmeur u. Hekube Nord ue. Hohenstein
Uppf: Vibeke Björn Rasmussen
Äg: Gunnarlunda Stallions AB
Ryttare: Jacob Nörby Sörensen

Darin (SWB)
e. Dalwhinnie u. Schakira ue. Schwadroneur
Uppf och äg: Annica Wahlman
Ryttare: Michelle Nilsson

Darthula VH (SWB)
e. Dalwhinnie u. Colette VH (31) ue. Corrado WL
Uppf och äg: Västra Hoby Stuteri AB
Ryttare: Sandra Sterntorp

Notting Hill TH (SWB)
e. Floricello u. Donna ue. Donnerhall
Uppf: Agneta Herslow och Christian Hansson
Äg: Hannell Dressage Stable AB
Ryttare: Marina Mattsson

Shizeido GJ 1378
e. Sezuan u. Zalsa (F.2) ue. Danzas
Uppf: Gustaf Johansson
Äg: Madelene Engelke
Ryttare: Madelene Engelke

Zinnia (SWB)
e. Blue Hors Zack u. Dahlia ue. Damino SD
Uppf: Håkan Bengtsson
Äg: Marie & Rebecka Knutsson
Ryttare: Rebecka Knutsson

Sexåriga hästar

Astoria (SWB)
e. Sir Donnerhall II u. Aquarell ue. Quaterback
Uppf och äg: Christina Olsson, Hipponews KB
Ryttare: Jeanna Högberg

Bel Air (SWB)
e. Bellagio u. Brize ue. Blue Hors Don Romantic
Uppf: Gunvor & K-G Törnäng och Impulsion AB
Ryttare: Sara Törnäng

Diod (SWB)
e. Ampère u. Delight (F.2) ue. Don Schufro
Uppf och äg: Per-Arne Persson
Ryttare: Yvonne Österholm

Harlem D 1354
e. Vivaldi u. Dorina ue. Donnerhall
Uppf: J.C.M Derikx
Äg: Stall Säthälla AB
Ryttare: Sophia Skobe Rosén

Hilus MHB (SWB)
e. Johnson u. Lietske ue. Don Primero
Uppf och äg: Madeleine Karlsson & Fredric Spång
Ryttare: Mikaela Alderin Danielsson

Total Hope 1307
e. Totilas u. Weihegold ue. Don Schufro
Uppf: Christine Arns-Krogmann
Äg. PS Flyinge & Partners
Ryttare: Pernilla André Hokfelt

Sjuåriga hästar

Corona (SWB)
e. Connaiseur u. Contura (11) ue. Weltman
Uppf: Jeppe Börjesson, Stall Hallhagen
Äg: Nina Dahlheim
Ryttare: Linn Larsson

Dorina (SWB)
e. Belissimo M u. Davina (F.2) ue. Don Schufro
Uppf och äg: Per-Arne Persson
Ryttare. Yvonne Österholm

Macacho (SWB)
e. Maserati ue. Camelia (59) ue. Camaro M
Uppf: Jeanette Joelsson & Per Jansson
Äg: Equiettan AB
Ryttare: Ebba von Essen

Görklintgårds Quinto 1362
e. Quaterback u. Görklintgårds Keira ue. Sunny-Boy
Uppf: Jörgen Ravn
Äg: Dan Nordenberg
Ryttare: Ida Nordenberg Küchenmeistern

Romeona (SWB)
e. Blue Hors Don Romantic u. Briona (36) ue. Briar
Uppf: Ann-Sofie Lilja
Äg: Martin Ågevall/ Ågevall Dressyr & Lejondals Gård
Ryttare: Martin Ågevall

Rudolph (SWB)
e. Zuidenwind u. Rozette ue. Rosevelt
Uppf och äg: Britt-Marie H-Ivarsson
Ryttare: Britt-Marie H-Ivarsson

Tiger G (SWB)
e. Tuschinski u. Abigail G (8) ue. Sir Donnerhall I
Uppf: Åsa Elner Warnegård
Äg: Maria Ågren
Ryttare: Karin Öljemark

Zwingfly (SWB)
e. Zuidenwind u. Madeira (41) ue. Master
Uppf: Barbro och Dag Andersson
Äg: Johanna Due Boje & Cecilia Sjöstedt
Ryttare: Johanna Due Boje

Darin (SWB) och Michelle Nilsson, en av de nominerade till årets unghäst-VM. Foto: Elisabet Ernblad