Välj en sida

Strömsholm stod som värd när SM i dressyr avgjordes i helgen. En rad SWB-hästar visade framfötterna och knep medaljer i de flesta klasserna och vi vill skicka ett stort GRATTIS till alla som varit inblandade i hästarnas väg till dessa fina framgångar!

Para dressyr grad 1 – 2
SILVER – Dinahs Duffy (SWB) & Linnéa Gunneflo
Sto f. 2008 e. Twiligt u. Dinah – Umido, uppf. Camilla Larsson

Para dressyr grad 3
GULD – Miragé (SWB) & Carolin Rutberg
Valck f. 2005 e. Florencio I u. Michelle (12) (SWB) – Gauguin de Lully, uppf. Ulla Hellqvist

SILVER – Tarot E (SWB) & Felicia Grimmenhag
Valack f. 2003 e. Rubinrot u. Tara (SWB) – Allegretto, uppf. Kicki Månsson

Para dressyr grad 4
GULD – Ramses (SWB) & Louise Etzner Jakobsson
Valack f. 2007 e. Dionysos u. Nefetari (64) (SWB) – Weltbürger, uppf.  Helena Ager

SILVER – Afford (SWB) & Sofia Lundquist
Valack f. 2005 e. A-Dur  u. Stancie (SWB) – Stanford, uppf. Magnus Dyrendahl

BRONS – Quite Light (SWB) & Tilda Schönbeck
Sto f. 2001 e. Quite Easy u. Gold-Fireline (SWB) – Goldlöwe, uppf. Ann-Kristin Kjörsvik 

Para dressyr grad 5
GULD – Fabulous Fidelie (34) (SWB) &  Lena Malmström

Sto f. 2012 e. Floricello u. Flingan (34) (SWB) – Don Romantic, uppf. Lena Malmström

BRONS – Banjo (SWB) & Kristina Alderheim
Valack f. 2004 e. Bocelli u. Bonnie (35) (SWB) – Briar, uppf. Louise Etzner Jacobsson

Unga Ryttare
GULD – Beckham (SWB) & Elin Mattsson
Valack f. 2002 e. Bernstein u. Kontesse (51) (SWB) – Koncerz xx, uppf. Johanna Nihlgård 

Seniorer
SILVER – Mazy Klövenhöj (SWB) & Johanna DueBoje
Sto f. 2008 e. Bocelli u. Manzana xx – National Zenith xx, uppf. Annette Karlsson

Lag-SM
GULD – Weihenstephaner (SWB) & Evelina Söderström
Valack f. 1998 e. Warsteiner u. Tita – Dwight, uppf. Tomas Blomgren 

GULD – Astoria (SWB) & Jeanna Högberg
Sto f. 2012 e. Sir Donnerhall II u. Aquarell (SWB) – Quaterback, uppf. Christina Olsson

SILVER – U. Bolt (SWB) & Emilie Nyreröd
Valack f. 2009 e. Skovens Rafael u. Bopfi (33) (SWB) – Cortez, uppf. Susanne Nyreröd

SILVER – Rolecz (SWB) & Anna Östberg
Valack f. 2009 e. Rosevelt u. Chikoria (SWB) – Calino, uppf. Lena Nilsson 

BRONS – Legolas (SWB) – Emma Lundgren
Valack f. 2009 e. Don Primero u. Lava – Rousseau, uppf. Ewa Mc Carthy-Berg 

BRONS – H.S Indigo (SWB) & Filippa Norrman
Hingst f. 2009 e. Skovens Rafael u. Blue (SWB) – Weltman, uppf. Karin Lindbergson, Hagbyholms stuteri

Guldekipaget Fabulous Fidelie och Lena Malmström. Foto: Roland Thunholm